Sunday, May 20, 2012


 
     თემა
 
 პარალელური გადატანის კომპოზიცია    

მიზნები
 მოსწავლემ უნდა:
  •  შეძლოს სიბრტყეზე გეომეტრიული გარდაქმნების მიმდევრობით შესრულება-კომპოზიცია;
  •  გამოიკვლიოს პარალელური გადატანათა კომპოზიცია და მოახდინოს მათი განსაზღვრა, როგორც პარალელური გადატანა ვექტორით.
  • გამოიყენოს მიღებული შედეგები  ამოცანების ამოხსნისას.
 მოსწავლეს გამოუმუშვდება: მულტიმედიურ პროგრამებში მუშაობის უნარი. გრაფიკული ელემენტების შექმნის, მათზე მანიპულაციების განხორციელების  უნარი.

შედეგები, ესგ-სთნ შესაბამისობა
          მათ.X.12.    მოსწავლეს შეუძლია სიბრტყეზე გეომეტრიული გარდაქმნების კვლევა და მათი გამოყენება გეომეტრიული ამოცანების ამოხსნისას.
·         იყენებს კოორდინატებს გეომეტრიული გარდაქმნების (პარალელური გადატანა, ღერძული/ცენტრული სიმეტრია) შესრულებისა და გამოსახვისათვის;
·         მსჯელობს და აკეთებს დასკვნას ერთი და იგივე ტიპის გეომეტრიული გარდაქმნების (პარალელური გადატანა, მობრუნებები ერთი და იგივე ცენტრის გარშემო, ღერძული სიმეტრიები პარალელური ღერძების მიმართ, საერთო ცენტრის მქონე ჰომოთეტიები) კომპოზიციების შესახებ;

აქტივობები
 1 აქტივობა: გაკვეთილის მიზნებისა და მიმდინარეობის გაცნობა (2 წთ)
 2 აქტივობა: მასალის გამეორება (4 წთ)
კითხვები: რა არის ვექტორი? რომელი სიდიდეებია ვექტორული? როგორ და რას გამოსახავდით ვექტორულად? როგორ აღწერდით მოძრაობის ტრაექტორიას ვექტორების საშუალებით?
3 აქტივობა: სმარტბორზე „GeoGebra-ს გამოყენებით მოსწავლეების საშუალებით ვაკეთებთ ჯერ წერტილის გადაადგილების დემონსტრირებას მოცემული AB ვექტორის მიმართ. შემდეგ მონაკვეთის პარალელური გადატანის დემონსტრირებას ჯერ ჰორიზონტალურად და შემდეგ ვერტიკალურად. პარალელურ რეჟიმში მოსწავლეებს ვაანალიზებინებთ სიტუაცას და ვთხოვთ აღწერონ გადატანათა კომპოზიცია ვექტორის საშუალებით კოორდინატებზე დაყრდნობით.
დასკვნა თუ AB=(a;b)  (რაც ნიშნავს ჰორიზონტალურად a  და ვერტიკალურად b  პარალელური გადატანის კომოპოზიციას) მაშინ
TABM=M'
სადაც M(x; y)   M' (x+a; x+b)
 4 აქტივობა: კერძო შემთხვევის განხილვა.
კითხვა: რა ასახვაა  TAB°TBA
მოსწავლეები მსჯელობენ და ახდენენ მანიპულაციებს „GeoGebra“-ს გამოყენებით.
5 აქტივობა: მთელ კლასთან ერთად გეომეტრიული პროგრამის მანიპულაციების გამოყენებით იხსნება #43 და #45
6.აქტივობა: ფუნქციის წანაცვლება/პარალელური გადატანა
მოსწავლებს დაფაზე ავაგებინებთ y=x2 პარაბოლას ვმსჯელობთ წვეროს კოორდინატის გადაადგილებაზე სხვადასხვა მიართულებით. მოსწავლეებს ვთხოვთ სიტუაციის ანალიზს და განზოგადებული დასკვნის გაკეთებას: როგორ აისახება პარალელური გადატანა ამა თუ იმ ვექტორით, ფუნქციის ყოველ წერტილზე.
7. აქტივობა: გაკვეთილის შეჯამება და 4 ტესტი ინდივიდუალური შესრულებისთვის (ტესტები მონაცვლეობით ჩნდება დაფაზე). თითოეულ ტესტზე მოსაფიქრებლად 1 წთ. მოსწავლეები პასუხებს ინიშნავენ რვეულში ხოლო დროის ამოწურვის შემდეგ იმავე პრეზენტაციის ვიზულური მანიპულაციებით მოწმდება სწორი პასუხები. (სულ 6 წთ)
8 შეფასება და საშიანო დავალების მიცემა.

შეფასება
 შეფასდება  ვექტორებისა და ჯამური ვექტორის აგების უნარი, მსჯელობა დასაბუთების უნარი, ინდივიდუალურად შესრულებული სამუშაო (ფუნქციის წანაცვლების ანალიზი, პარალელური გადატანის კომპოზიციის გამოსახვა კოორდინატებით და ვექტორით).
შეფასება მოხდება   განმავითარებელი კომენტარებით და მიმდინარე განმსაზღვრელი ქულებით.

რესურსები
 კომპიუტერი,  "smartboard", პროგრამა "GeoGebra" ,  თვითშეფასების ბარათები. პრეზენტაცია ტესტირებისთვის.

კომენტარი